Таке «дистанційне» відключення стало можливим завдяки пристроям «Зиґзаґ» і «Спурт». Вони розроблені у «Полтавводоканалі» (патент №7568).
Аби позбавитися зневодненої «облоги» свого помешкання, споживачу-боржнику доведеться сплатити, крім повної суми боргу, ще майже півтисячі гривень. За відновлення водопостачання 288 грн. і за розблокування туалету 250 грн.
Винахідник-проктолог?
Можна припустити, що у 2004 році працювати до КП «Полтававодоканал» влаштувався колишній проктолог. Тобто медичний фахівець по хворобам прямої кишки. До того ж – не позбавлений раціоналізаторської «жилки». Саме у полтавському водоканалі винайдено і запатентовано прилади «Спрут» і «Зиґзаґ». Їх робота базується саме на принципі медичного зондування пацієнта через...
У будинку, де треба відключити окремих боржників, через водяну та каналізаційну труби вводиться механічний зонд з такою собі спущеною повітряною кулею та мініатюрною лампочкою.
Далі цей зонд просувається мережами і паралельно передає свій рух на монітор. «Входить» до потрібної квартири. Після цього надувається вже згадувана повітряна кулька... У такий спосіб «Спрут» перекриває воду – вона не потече з кранів. А «Зиґзаґ» під самісіньким унітазом злісного неплатника блокує каналізацію.
Без туалету платять швидше!
Секретами технології відключення поділився полтавчанин Петро Наркевич, заступник начальника служби водопостачання та водовідведення.
«Від’єднуємо від каналізації таким чином: згори стояка запускаємо своєрідний зонд, який скеровуємо у конкретну квартиру, мешканці якої заборгували, і ставимо заглушку, – описав процес пан Наркевич. – Відтак її мешканці вже не зможуть користуватися каналізацією, оскільки трубу заблоковано».
«Спрут» від’єднує квартиру вже від водопостачання. Та до нього ми вдаємося значно рідше. Адже це і часу займає більше, та й люди без води у квартирі ще якось примудряються прожити. А от коли ніяк у туалет піти, то швиденько знаходять гроші, щоб погасити борги», – колоритним полтавським суржиком пояснив Петро Наркевич.
Бригади «вибивання» боргів
Чотири полтавські бригади із цими пристроями мандрують Україною. Виконують замовлення колег з інших комунальних підприємств. На цьому вони непогано заробляють.
Полтавчани за день своєї роботи беруть 9600 гривень. Для постійних «клієнтів» можуть бути надані знижки або додаткові дні роботи безкоштовно. Звісно, «Полтававодоканал» не хоче ділитися розробками цих пристроїв. Адже вони запатентовані й дозволяють добре заробляти.
Упродовж дня працівники «Полтававодоканалу» встигають відключити від каналізації у середньому 20 квартир.
Приблизно 50% квартир-боржників не вдається відімкнути. Або через засмічені труби, або через відсутність доступу до стояка, або через специфічне його розташування, або через нетиповий діаметр труб.
Рівень оплати за воду у Полтаві та у 32 інших українських містах, де застосовували ці диво-прилади, сягає на сьогодні сто і більше відсотків.